Sharp 6inch E-Paper LCD Display LS060S2UD01 with 600*800pixels Resolution and 32Pin FPC for E-Book Reader
FOCUS VISION TECHNOLOGY LIMITED
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : sharp
Model Number : LS060S2UD01
Certification : rosh,ce,fcc
Place of Origin : Japan
MOQ : 10pcs
Price : negotiation
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 30000pcs per week
Delivery Time : 4-5 days
Packaging Details : Industrial package
material : glass
contact : 32Pin FPC
Resolution : 600*800pixels,166PPI
Panel type : LCM
Contrast ratio : 15:1
input voltage : 3.3V
Viewing angle : 55
Contact Now
Sharp 6inch e-paper lcd display LS060S2UD01 for e-book reader
LS060S2UD01 is a 6.0" diagonal CG-Silicon display panel product from Sharp Corporation (hereafter called Sharp), without backlight, without touch screen. It features an operating temperature range of -20 ~ 70°C , a storage temperature range of -30 ~ 80°C . It's general features are summarized by einklcd in the following: Portrait type, Reflective , Memory LCD. Based on its features, einklcd recommend that this model be applied to E-Book Reader etc. According to the information stored in einklcd this model mass production on Q1, 2010, Now this model is discontinued. We inputted this model's specification on Apr 10 2013 for the first time, and the latest update on Jan 22 2017. If you want to embed the LCM in your future product, einklcd strongly recommend that you should contact with Sharp or it's agent to learn lateast production and specification detail of LS060S2UD01. The production status marked on einklcd.com is for reference only and should not be used as the basis for the user's decision making.
Panel Brand
Panel Size
Resolution
Display Area
Outline Size
Brightness
Viewing Angle
Best View on
Display Colors
Frequency
Weight
Sharp
6.0"
600(BW)×800, SVGA, 166PPI
91.8(W)×122.4(H) mm
96.8(W)×132.8(H) mm
55/55/55/55 (Typ.)(CR≥2) Left / Right / Up / Down
Grayscale
36.0g
Panel Model
Panel Type
Pixel Format
Bezel Opening
Surface
Contrast Ratio
Display Mode
Response Time
Lamp Type
Touch Screen
Application
LS060S2UD01
CG-Silicon , LCM
15:1 (Typ.) (RF)
TN, Normally White, Reflective [Panelook copyright, copy is strictly prohibited]
IPS Family: AAS, ADS, AHVA, FFS, IPS, New Mode2, PLS, SFT, Vistarich
VA Family: ASV, HVA, MVA, PVA, SVA, UV²A, VA
10/20 (Typ.)(Tr/Td)
No B/L
Without
E-Book Reader
Signal Interface CPU , 32 pins FPC
Input Voltage 3.3V (Typ.)
Environment Operating Temp.: -20 ~ 70 °C ; Storage Temp.: -30 ~ 80 °C
Product Tags:
LS060S2UD01 CG Silicon display panel
166PPI E Paper Lcd Display
Quality Sharp 6inch E-Paper LCD Display LS060S2UD01 with 600*800pixels Resolution and 32Pin FPC for E-Book Reader for sale
Sharp 6inch E-Paper LCD Display LS060S2UD01 with 600*800pixels Resolution and 32Pin FPC for E-Book Reader Images